cosplay-blogCover

کاسپلی یا کوزپلی چیست؟

آرزوی هر فردی این است تا شبیه کاراکترهایی که دوستشان دارد بشود. در کودکی دوست داشتیم شبیه مرد عنکبوتی بشویم تا بتوانیم دنیا را نجات دهیم. وقتی دنیای انیمه و گیمینگ وارد زندگیمان شد، دوست داشتیم شبیه شخصیت‌های بازی های رایانه ای باشیم. گریم می‌کردیم و لباسی شبیه آن‌ها میپوشیدیم. در آن زمان نمی‌دانستیم این کار مان اسم دارد. به این کار کاسپلی یا کوزپلی (Cosplay) می‌گویند و طرفداران زیادی هم دارد. پس با ما همراه شوید تا ببینیم کاسپلی چیست و کاسپلیر (Cosplayer) کیست؟

کاسپلی یا کوزپلی چیست؟

کاسپلی (cosplay) یا کوزپلی یعنی چه ؟

کاسپلی یا کوزپلی به عمل لباس پوشیدن و شبیه شدن به کاراکتر و شخصیت های خاص اطلاق می شود که از مهم ترین منابع آن می توان به کارتون، انیمیشن، مانگا، انیمه، سریال های تلوزیونی، کتاب های کمیک و بازی های ویدئویی اشاره کرد. لغت کاسپلی در سال ۱۹۸۴ در ژاپن برای اولین بار بوجود آمد. افراد علاقه مند به کاسپلی، با دوخت و یا خرید لباس ها و تجهیزات خاص، و درست کردن مو و آرایش صورتشان، خود را شبیه به کاراکتر محبوبشان می سازند. این روزها کاسپلی در دیزنی لند بسیار رایج و مورد توجه همگان است. افراد زیادی در مراجعه خود به دیزنی لند، علاقه دارند تا شبیه به پرنسس ها و شاهزادگان دیزنی لباس بپوشند. کاسپلی نوعی هنر پرفورمنس به حساب می آید که افراد شرکت کننده در آن، کاسپلیر (cosplayer) نامیده می شوند. در کاسپلی هیچ الزامی وجود ندارد که برای مثال شخصیت های زن توسط زنان بازنمایی شوند و در کل جنسیت در انتخاب کاراکترها و فرآیند شبیه شدن به آنها مطرح نیست. از سال ۱۹۹۰ که با رشد سریع تعداد علاقه مندان به کاسپلی همراه بود، کاسپلی به عنوان یک فرهنگ پرطرفدار در بین مردم ژاپن، دیگر قسمت های آسیا و همچنین غرب شناخته شده است.

کاسپلی

تاریخچه کاسپلی

تاریخچه کاسپلی کمی عجیب و غریب است و بازمی‌گردد به قرن پانزدهم میلادی که مردم سعی داشتند در کارناوال‌ها و فستیوال‌ها شبیه حاکم یا مجسمه‌های معروف شوند. برخی از آن‌ها می‌خواستند با لباس پوشیدن منظور یا مفهومی را برسانند، برای مثال در تئاترها یا سیرک خود را شبیه یکی از شخصیت‌های محبوب می‌کردند، اما کلمه کاسپلی و آغازش با این نام از سال 1980 شروع شد. کاسپلی امروزی را در ژاپن و در بیشتر مجامعی که درباره‌ی گیم، انیمه و بازی‌های ویدیویی باشد می‌بینیم. اوج کاسپلی بازی را در شب هالووین یا کامیک‌کان سن‌دیگو خواهیم دید، چون در این فستیوال‌ها تمامی مردم سعی می‌کنند تا دقیقا شبیه کاراکتر محبوبشان شوند.

شما هم کاسپلیر شوید !

حال که می‌دانید کاسپلی چیست و شاید قبلا هم آن را انجام داده باشید، احتمالا دوست دارید خود را شبیه یکی از کارکتر های معروف کنید و یا حس عضویت در یکی از فیلم و یا بازی های معروف را تجربه کنید.برای این کار کافی است تا کارت کاسپلی مربوط به آن را تهیه کنید.

کارت شناسایی کاسپلی مخصوص علاقه مندان به فیلم، سریال، انیمه و بازی های کامپیوتری است که برای اولین بار توسط فروشگاه تی کی آرت معرفی و عرضه شده است.اگر شما هم دوست دارید از دانشجویان دانشگاه هاگوارتز باشید و یا یک متخصص پرواز در شرکت ناسا،با تهیه کارت کاسپلی به رویای خود دست خواهید یافت !

جهت برسی کارت های کاسپلی اینجا کلیک کنید.

برای بهره مندی از آخرین اخبار و تخفیف ها،پیچ اینستاگرام ما را دنبال کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند *